Search

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29 września

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  to święto skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Jego celem jest promowanie głośnego czytania. Powszechnie wiadomo, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę oraz ułatwia naukę. Jest to też dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.  Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Nasza szkolna biblioteka również włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji i w dniu 29 września zaprosiła chętnych uczniów na wspólne, głośne czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Wrzesień w bibliotece. x

Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym 2020/2021. Wrzesień w naszej bibliotece upłynął na opracowywaniu podręczników dla klas pierwszych, czwartych i siódmych oraz wypożyczeniu ich uczniom.  Pozostałe klasy miały wymienione podręczniki już w czerwcu.  Ponadto rozdawałyśmy wszystkim rocznikom ćwiczenia oraz dodatkowe pomoce i materiały dla uczniów, a także nauczycieli. Bardzo się cieszymy, że wszyscy otrzymali komplety podręczników w pierwszej połowie września. Dziękujemy wychowawcom za pomoc i wyrozumiałość. Od drugiego tygodnia uczniowie odwiedzali nas, by wypożyczyć zadane lektury i inne książki.  Przed biblioteką została także przygotowana gazetka  pt. „Wyobraź sobie …” o niecodziennych zastosowaniach książki. Zachęcamy wszystkich odwiedzających do zapoznania się z nią.

K. Gról, I. Kosowska

Podsumowanie konkursu „Lubimy czytać”

Dla uczniów, którzy lubią czytać, zaproponowano konkurs czytelniczy. Dzieci mogły zareklamować ciekawą książkę, którą przeczytały w czasie zdalnego nauczania.  Forma pracy to: recenzja lub plakat.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, przesłano wiele interesujących prac.

Wyniki:

 

I – miejsce  - Wojtek Sikorski  4a

II – miejsce - Wojtek Matusewicz  4b

III- miejsce  - Szymon Nowak  4a

 

Przyznano również trzy wyróżnienia dla Marty Laskowskiej, Amelii Wawrzyniak i Julii Zacharczuk.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim czytelnikom, którzy wzięli udział w konkursie.

Życzymy dalszego rozwijania pasji czytania i przeżywania wielu przygód, wspólnie z bohaterami książek.

Nagrodzone prace znajdują się w zakładce biblioteki/polecamy.  

Wyniki konkursu „Zostań przyjacielem Kubusia Puchatka”

W konkursie bibliotecznym, dla chętnych uczniów klas drugich I miejsce zdobyła Zuzanna Nowak z kl. 2b, II miejsce Franciszek Łechtański z kl. 2b. Wyróżnienia otrzymują: Wojtek Kaczmarek z kl. 2a, Kewin Srebny z kl. 2c, Olga Wieczorek z kl. 2a, Justyna Żak z kl. 2b. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za współpracę. Nagrody i dyplomy będzie można odebrać przy zdawaniu podręczników.

 

Katarzyna Gról, Iwona Kosowska

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

15 maja przypada Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Muzyka i plastyka towarzyszyła ludziom od zawsze. W czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach wykonanych z kości. Muzyka towarzyszyła tańcom i ceremoniom religijnym. Podobnie było z plastyką. Rysunki powstawały na ścianach jaskiń - niektóre możemy oglądać do dziś. Według rzymskiej mitologii wynalazcą muzyki był Merkury, który ze skorupy wyschniętego żółwia zrobił lirę. Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma charakter nieoficjalny i kwalifikowane jest jako święto nietypowe. Wiąże się z pewnymi zwyczajami mającymi na celu promocję polskiej muzyki i plastyki. 15 maja w znaczących klubach organizowane są koncerty, a w wielu szkołach i ośrodkach dla dzieci prowadzone są specjalne zajęcia, na które niejednokrotnie zapraszani są różni artyści. Historia muzyki polskiej obejmuje wszystkie epoki począwszy od średniowiecza. Najstarszą znaną polską pieśnią jest Bogurodzica oraz utwór muzyczny Wincentego z Kielczy Gaude Mater Polonia (XIII wieku). Podobnie rzecz ma się z plastyką. Już w średniowieczu sztuka plastyczna w Polsce rozkwitała, a Kazimierz Wielki stworzył z Krakowa centrum sztuki. Jednym z pierwszych zasłużonych artystów był malarz i rzeźbiarz Wit Stwosz, twórca m.in. głównego ołtarza w krakowskim Kościele Mariackim. Na plastykę składają się różne dziedziny sztuki, jak: malarstwo, rzeźba czy grafika. Z okazji tego święta zachęcam Was do posłuchania swoich ulubionych utworów. Może w wolnej chwili usiądziecie razem z rodziną i wysłuchacie ich bliskiej sercu muzyki. Na pewno będzie to ciekawa wymiana wzajemnych upodobań, zwłaszcza, że 15 maja obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Rodziny. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas. Wspólna zabawa daje nam wiele radości i w magiczny sposób buduje oraz wzmacnia więzi. Dlatego na czas Święta Rodziny zapomnijmy o laptopach, tabletach czy komórkach! Zagrajmy w planszówki, karty, „Państwa – miasta”. Wyjdźmy na wspólny spacer. Po prostu odkryjmy radość z bycia razem z najbliższymi. Możecie również wykonać dowolną pracę plastyczną, w której przedstawicie swoich bliskich. Życzę Wszystkim przyjemności i miłych wrażeń.

K. Gról