„ZDROWA LEKCJA PIERWSZOKLASISTÓW”

Szkoła to miejsce szeroko pojętej edukacji. Dlatego też podczas pobytu w szkole dziecko powinno poznawać zasady prawidłowego żywienia zarówno w sposób teoretyczny jak i praktyczny. Po zajęciach związanych z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy przyszedł czas na zapoznanie pierwszoklasistów z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.Wychowawcy klas przeprowadzili lekcję mającą na celu uświadomienie im, że zdrowa dieta jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia, koncentracji, ale przede wszystkim dla zachowania zdrowia. Prawidłowe żywienie dzieci warunkuje bowiem odpowiedni rozwój, poprawia koncentrację i uwagę, relacje z rówieśnikami, wyniki sportowe i edukacyjne oraz gwarantuje dobre samopoczucie. Podczas lekcji pierwszoklasiści dowiedzieli się ile posiłków w ciągu dnia powinni spożywać? Co zabrać ze sobą do szkoły, aby mieć energię i dobrą koncentrację? Jak przekonać się do jedzenia warzyw? Jak rozumieć i stosować się do Piramidy Zdrowego Żywienia oraz ile czasu powinni poświęcać aktywności fizycznej w ciągu dnia? W trakcie tych zajęć uczniowie mogli rozwiać wszystkie swoje wątpliwości dotyczące zdrowej diety, zdobyć szeroką wiedzę, a przy tym doskonale spędzić czas w szkole ucząc się przez zabawę.

M. Jakimcio, A. Przekop, M. Szykowna

PIERWSZOKLASIŚCI BEZPIECZNI W SIECI

W miesiącu lutym, a dokładnie 11 lutego, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i choć początkowo obchodzony był tylko w Europie, dziś ma zasięg globalny. Głównym celem tego dnia jest  inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W związku z powyższym, właśnie w lutym, uczniowie i uczennice klas pierwszych,  wzięli udział w lekcjach przybliżających tę problematykę. Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach i choć ich przygoda z Internetem, w większości przypadków, dopiero się rozpoczyna, chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i żywo dyskutowały. Na zajęciach powstał kodeks bezpiecznego korzystania z sieci, który został spisany i umieszczony na szkolnej gazetce.

M. Jakimcio, A. Przekop, M. Szykowna

MITYCZNI BOHATEROWIE I ICH RECEPCJA W KULTURZE EUROPEJSKIEJ

Wraz z końcem lutego uczniowie z klasy VIIB na lekcjach języka polskiego prezentowali projekt związany z lekturą uzupełniającą „Dwanaście prac Herkulesa” autorstwa Agaty Christie. Zadanie można było wykonać w formie prezentacji multimedialnej lub plakatu. Porównanie mitycznego herosa z detektywem nie należało do najłatwiejszych zadań. Zestawienie mitu z opowiadaniem kryminalnym, wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji dobór treści do formy rozwijały kreatywność uczniów. Można to zobaczyć na fotografiach.

Mirosława Stube

REALIZACJA PROJEKTU CZYTELNICZEGO „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI” W KLASACH PIERWSZYCH

W październiku 2019r. Wszystkie klasy pierwsze przystąpiły do ogólnopolskiego projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”, który skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Celem projektu jest przede wszystkim rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania. Pierwszoklasiści właśnie zrealizowali pierwszy moduł projektu, który polegał na przeczytaniu jednej książki lub baśni z czterech propozycji. Wszystkie klasy wybrały baśnie J. Ch. Andersena, 1a „Słowika”, 1b „Calineczkę”, a 1c „Dziewczynkę z zapałkami”. Oprócz przeczytania lektury należało wykonać 4 zadania. Uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali lekturniki, a na zajęciach szkolnych zrobili plakaty zachęcające do przeczytania wybranej przez nich pozycji oraz zakładki do książek. Po feriach przystąpimy do modułu drugiego, którego tematem przewodnim będą zwierzęta.

Maja Jakimcio, Anna Przekop, Marzena Szykowna

Warsztaty pizzy w III c

23 stycznia 2020roku uczniowie III c uzyskali tytuł  pizzaiolo czyli kucharza w pizzerii. Dzieci nauczyły się samodzielnie wyrabiać i komponować pizzę. Wszystkie jej tajniki poznały na warsztatach, które odbyły się w pabie ,,Texas”. Podczas warsztatów dzieci poznały ciekawostki dotyczące pizzy i historię jej powstania. Samodzielnie składały i ozdabiały kartoniki. Mogły zrobić pizzę z produktów, które lubią. Wszyscy z apetytem zjedli swoje wyroby. To smakowite warsztaty. Na pewno tam wrócimy na pyszny posiłek. A może ktoś z klasy zostanie kucharzem?   M.Najder