Search

Warto wiedzieć, warto umieć

Niebawem wakacje, a przed uczniami wiele przygód i zaskakujących sytuacji. Nigdy nie wiemy – kiedy przydadzą nam się wiedza i umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiemy jednak, że będąc wrażliwymi i pełnymi empatii osobami- zaopatrzonymi dodatkowo w wiedzę możemy śmiało i właściwie reagować, gdy wokół nas ktoś będzie potrzebował pomocy i to nie tylko w czasie wakacji. W związku z tym – w czwartkowe przedpołudnie zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia w formie zabawy numerów alarmowych, omówiliśmy kolejne kroki zachowania się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia układając z rozsypanki wyrazów zdania – mówiące o kolejnych krokach postępowania. Nie zabrakło też zakodowanych obrazów – związanych z pomocą medyczną. W dalszej części zajęć gościliśmy przedstawicieli Fundacji „Akceptacja” z Poznania – panie Annę, Marie Szymkowiak i Laurę Filipczak, które pogłębiły w fachowy i rzetelny sposób wiedzę uczniów – zaopatrując ich dodatkowo w umiejętności praktyczne. Wspaniale i rzeczowo przedstawiona tematyka w formie prelekcji i ćwiczeń z pewnością wpłyną na większą świadomość i co ważniejsze – dadzą poczucie bezpieczeństwa i opanowania w sytuacjach, gdy możemy stać się świadkami zagrożeń życia, gdyż wiemy juz, jak reagować. Wspólnie z naszymi gośćmi i dzięki zaprezentowanym pomocom – uczniowie przećwiczyli sposób wezwania pierwszej pomocy, rozpoznanie stanu zagrożenia życia, pierwszą pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, reagowanie w przypadku zakrztuszenia oraz użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Nie zabrakło też wielu informacji praktycznych o sprzęcie oraz prezentów, jakie otrzymała klasa wraz z wychowawcą po zajęciach w formie pomocy do wykorzystania podczas własnych działań pomocowych. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom i Fundacji „Akceptacja” za doskonale i obrazowo przeprowadzone zajęcia oraz upominki. Życzliwa atmosfera i tematyka spotkania sprawiła, ze uczniowie z wielką uwagą i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, co z pewnością podniosło wartość zdobytej wiedzy. Dziękujemy również mamie Kuby za pomoc w organizacji zajęć.

Małgorzata Jeśko- Doręgowska