Search

Inaczej, ciekawiej w Dniu Dziecka w SP3

W Dniu Dziecka nauka w Szkole Podstawowej nr 3 w Chodzieży wyglądała inaczej niż zwykle. Uczniowie starszych klas brali udział w Festiwalu Nauki i Sportu 2011 pod hasłem „Ciekawi mnie”, którego pomysłodawcą była p. Elżbieta Konieczka.

Obserwowanie, eksperymentowanie, aktywność ruchowa to metody, które przynoszą dobre efekty i dają uczniom zadowolenie. Nauczyciele, z pomocą uczniów, prowadzili w salach lekcyjnych niecodzienne zajęcia. Największym zainteresowaniem cieszyła się pracownia przyrodnicza, gdzie uczniowie eksperymentowali przy kilku stołach z zestawem „Małego chemika” oraz prowadzili badania w „Tajemniczym świecie zmysłów”,korzystali z mikroskopów, ciekawych publikacji, wystawek. Wzbogacali swoją wiedzę w myśl zasady umieszczonej na tablicy: „Słyszałem i zapomniałem. Widziałem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.” W sali matematycznej uczestnicy kółka wraz z opiekunką zespołu wprowadzali innych uczniów w tajniki sztuki origami i wyszywanek na tekturze. Było co podziwiać na wystawkach. W innym sektorze chętni zdobywali wiedzę na temat recyklingu materiałów odpadowych, prezentowali swoje umiejętności plastyczne w zakresie zdobnictwa. Zainteresowani historią aktywnie uczestniczyli w zajęciach w „Jaskini przeszłości”. Panie bibliotekarki przeprowadziły quiz biblioteczny „Wiem wszystko”. Uczniowie konkurowali z sobą podobnie jak w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Natomiast w pracowni językowej uczniowie oglądali inscenizację fragmentów „Hamleta” przygotowaną przez uczniów klasy szóstej. Wypowiadane przez nich kwestie w języku angielskim były świetne. Była też możliwość głębszego poznania autora sztuki, słynnego poety, dramaturga angielskiego, Williama Szekspira, oglądając prezentację. Wiele dzieci przyciągnęło karaoke i aerobik czyli zabawy przy muzyce oraz dość skomplikowany tor przeszkód. Tłoczno przez cały czas było w kąciku medycznym. Pod okiem pielęgniarki szkolnej dzieci uczyły się udzielać pierwszej pomocy. Mogły też zmierzyć ciśnienie, zważyć się, sprawdzić, ile urośli.

 

Jednym słowem każdy na pewno znalazł coś, co go zaciekawiło. Na zakończenie wszyscy obejrzeli bajkę o Czerwonym Kapturku w wersji angielskiej, inscenizację nagrodzoną I miejscem na przeglądzie teatralnym w Złotowie, a zwieńczeniem festiwalu był mecz piłki nożnej - uczniowie kontra nauczyciele. Tym razem nauczyciele strzelili więcej bramek.

Jak zwykle w obchody Dnia Dziecka włączyła się Rada Rodziców, organizując kawiarenkę ze zdrową żywnością oraz obdarowując uczniów słodkimi upominkami.

Młodsi uczniowie również mieli ciekawe zajęcia. Drugoklasiści poznawali życie w „Miasteczku Dzikiego Zachodu” w Zieleniewie pod Kołobrzegiem, a uczniowie klas trzecich uczestniczyli w turnieju sportowym, w którego prowadzeniu wychowawcom bardzo pomagały ich mamy.

Było bezpiecznie, pogoda dopisała, a dzieci wracały do domu zadowolony.