Search

Akcja UNICEF – „Dzień wszystkich kolorów świata” w „Trójce”

 

Tylu serc, tylu chęci, tylu wzruszeń, tylu emocji i dwieście charytatywnych laleczek… - tego nikt się nie spodziewał! A jednak się udało! I było tak pięknie. Wystarczy się zaangażować.

„Dzień wszystkich kolorów świata” – to zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 3 dzień podsumowujący globalny projekt  UNICEF –organizacji Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, do którego włączyła się „Trójka”.

 

Celem projektu było: Kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury; pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne; oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.

Zaproszeni goście ( burmistrz, proboszcz, starosta, radni, dyrektorzy placówek oświatowych…), liczne grono rodziców, nauczycieli oraz przede wszystkim uczniowie SP3 wypełnili 25 stycznia całą salę gimnastyczną, gdzie zostali powitani wzruszającą piosenką popartą prezentacją zdjęć „Mama Afryka” oraz słowami pani dyrektor Hanny Lohr- nawiązującej do szeroko pojmowanej funkcji szkoły „która jest nie tylko nauką, ale również   pasją – tworzoną przez dyrektora z pasją, twórczych nauczycieli i kreatywnych uczniów oraz wspierających rodziców.  Goście ze skupieniem i wzruszeniem obejrzeli film, prezentację multimedialną dotyczącą projektu  oraz „odbyli” magiczną podróż po kontynentach, w którą zabrali ich „tancerze  szkolni”(przygotowani przez panią Małgorzatę Matyję) - przedstawiając tańce i stroje charakterystyczne dla dalekiej północy, czarnego lądu, Ameryki i Azji…

Nasze laleczki również mają szczególną moc. To dzięki nim jest dzisiaj ten wyjątkowy dzień. Słowa podziękowań, uznania i wielkiego wzruszenia – pozwolę sobie skierować do naszych uczniów, bo to dzięki Wam i Waszym rodzicom możemy realizować dzisiaj tą piękną misję…”- powiedziała pomysłodawczyni, realizatorka i koordynator projektu w szkole – nauczycielka Małgorzata Jeśko-Doręgowska. „…ogromnie dziękuję i właśnie Państwu dedykuję ten dzisiejszy wieczór. Rodzicom, którzy są razem z nami, rodzicom, którzy nigdy nie zawodzą i bez których nie byłoby dzisiaj tych pięknych, jedynych w swoim rodzaju laleczek. Za to że  podzielili państwo swoje serca, swój talent ze swoimi dziećmi i z nami ogromnie dziękuję…”- dodaje.

W szkole uszyto prawie 200 lalek, oddano ponad 1000 głosów i  wyróżniono 25 z nich, a 5 z największą ilością głosów nagrodzono. Wyróżnienia otrzymali: 

Kuba Niedzwiecki 4a, Marcin Malinowski 6a, Oliwer Jesiołowski 2a, Nikodem Dreczka 5c, Kinga Wiśniewska 6b, Gracjan Grabianowski 3b, Oliwer Marcinkiewicz 3b, Nikola Kasprzycka 2c, Paweł Peksa 5c, Julia Stachowiak 6a, Patrycja Mordyl i Natalia Kudłacz 6b, Weronika Wiśniewska 6b, Patrycja Doręgowska 1c, Julia Januchowska 3b, Albert Januchowski 5, Zuzia Swosińska 1b, Mateusz Lipczyński 1c, Rita Malinowska 2a, Sara Wiśniewska 3b, Inez Jesiołowska 1a, Wiktor Krajewski 1a, Patrycja Boeske 2a, Witold Krynicki 6a, Lena Filipiak 2a, Maksymilian Paczowski 1b.

 

Nagrodzono 5 laleczek:

 V m. -Julianna Nawrocka 4c, IV m. -Maksymilian Popiołek 1a, III m. -Julia Majchrzak 2b, II m. -Remigiusz Doręgowski 4c i I m. Natalia Krzemieniewska 1b – i ta laleczka została dodatkowo reprezentantem  SP3 na konkursie UNICEF, gdzie na stronie WWW.facebook.com/unicefpolska  (zakładka „Wszystkie kolory świata”) trwa do 20 lutego glosowanie na najbardziej oryginalną laleczkę. W szkole,  z której laleczka otrzyma najwięcej głosów – odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej –ambasadora dobrej woli Unicef. Liczymy na Państwa wparcie i głosy.

Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki UNICEF a 5 twórców najbardziej oryginalnych lalek otrzymało gry „Poznaję świat z Martyną Wojciechowską” ufundowane przez Radę Rodziców SP3, które wręczyła przew. Rady – Pani Magdalena Kaczmarek.

 

„Laleczki dały dzieciom nadzieję, a teraz niech staną się darem Państwa serc… Zbiórkę funduszy na rzecz dzieci z Sierra Leone uważam za otwartą” – zapowiedziała pani koordynator i każdy z obecnych mógł wybrać sobie laleczkę, którą się „zaopiekował”, darując jednocześnie min. 10 zł do przygotowanych urn na rzecz dzieci.

Zbiórka odbyła się bardzo sprawnie, a żadna laleczka nie została bez opieki.

Każde dziecko mające dział w akcji otrzymało pamiątkowy dyplom  z podziękowaniem, a każdy obecny na sali kolorowy karnecik z logo laleczki oraz słowami „dziękujemy”. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do finałowej piosenki wspólnie śpiewając „nie patrz na to, w jakim kraju, jaki kolor dzieci mają, i jak piszą na tablicy – to naprawdę się nie liczy. Przecież wszędzie każda mama, każdy tata chce tak samo –żeby dziś na całym świecie – mogły być szczęśliwe dzieci…”- słowa piosenki Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”. Nie zabrakło też pięknych słów od pana burmistrza Jacka Gursza - czule obejmującego wybraną laleczkę „…wszystkie dzieci płaczą, ale powód ich łez jest inny…”…

Dziękując wszystkim za ten wspólny wieczór, wspólny cel i serce życzę Państwu, aby ten dzień nie był ostatnim naszym wspólnym przedsięwzięciem. Niech on będzie symbolem pięknej współpracy, wzajemnej troski i jedności, bo naszym wspólnym celem są DZIECI. Dedykując piękną, wzruszającą piosenkę Michaela Jacksona w wykonaniu wielkich artystów świata – gości pożegnała pani M. Jeśko-Doręgowska.

Ten wieczór jak i cała akcja była czymś wyjątkowym i pozostanie w pamięci…

W środowy wieczór udało nam się zebrać 2572 zł na rzecz dzieci w Sierra Leone. Pieniążki zostaną przekazane wraz ze sprawozdaniem z przebiegu akcji na konto UNICEF Polska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt.