Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży w programie "Internetowy Teatr TVP dla szkół"

Szkoła Podstawowa nr 3 została zakwalifikowana do programu "Internetowy Teatr TVP dla szkół”, w ramach którego uczniowie będą oglądać emitowane przez Internet  spektakle odbywające się na żywo. Program realizowany jest przez Telewizję Polską.

Ważnym aspektem projektu jest wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, edukacja artystyczna i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają zrealizować te cele szybko i na dużą skalę.  W ciągu 10 miesięcy pokazanych zostanie na żywo ok.10  najlepszych spektakli teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Zaproponowany repertuar obejmie nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej spełniające funkcje edukacyjne. Dla szkół udział w projekcie jest bezpłatny.

W piątek 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszej transmisji spektaklu, pt. "Dziadek do orzechów”. Był to spektakl przygotowany przez Kielecki Teatr Tańca. Transmisję obejrzało prawie 400 uczniów.  "Dziadek do orzechów" to nowoczesna interpretacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych tytułów baletowych na świecie sprzed 120 lat, rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Piątkowe widowisko muzyczne było połączeniem muzyki Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego oraz przeniesieniem widzów w dzisiejsze realia używając jako środka wyrazu różnych odmian tańca jazzowego, od scenicznych po dziś bardzo popularne uliczne: locking, doping, hip hop.

Była to jednocześnie inauguracja XIII Festiwalu Tańca Kielce 2013.

Z kodowanego przekazu skorzysta od 3 000 do 6 000 szkół. To oznacza, że projekt może objąć swym zasięgiem niemal wszystkie polskie szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne różnego typu, które dysponują szerokopasmowym Internetem. Dzięki programowi z teatrem "na żywo" ma szansę spotkać się przynajmniej raz w roku prawie każdy polski uczeń.

Dla uczniów z małych miast jest to wspaniała okazja obcowania ze sztuką nie opuszczając przy tym budynku szkoły. Skupienie na twarzach, rumieńce i uśmiechy – to niewątpliwie wyraz emocji i dowód zainteresowania uczniów sztuką.

Koordynator projektu – p. Małgorzata Jeśko-Doręgowska