Trzecioklasiści z SP3 czytają ze zrozumieniem

W Szkole Podstawowej nr 3 w Chodzieży odbył się konkurs czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas trzecich. Konkurs CZYTAM I ROZUMIEM Z JULIANEM TUWIMEM W TLE to pierwsze z wielu zaplanowanych przedsięwzięć w ramach Roku Tuwima i związanego z nim projektu realizowanego w chodzieskiej TrójceLokomotywa Pana Tuwima. Czytanie ze zrozumieniem to jedna z podstawowych kompetencji, która wpływa na sukces szkolny dziecka. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, przygotowanie dzieci do poszukiwania i analizowania informacji z różnych źródeł. Uczniowie rywalizowali w dwóch etapach. Pierwszy etap to rywalizacja indywidualna, która wyłoniła zespoły klasowe. W drugim etapie trzecioklasiści rywalizowali zespołowo. Zadania konkursowe postawiły przed uczestnikami wiele wyzwań. Dzieci musiały się wykazać umiejętnością czytania mapy, odczytywania informacji z tabel, programu telewizyjnego, encyklopedii, tekstów literackich. Uczniom najbardziej spodobało się zadanie kulinarne, które polegało na analizie przepisu na deser i wykonaniu go zgodnie z instrukcją. Wszystkie zadania nawiązywały do dziecięcej poezji Juliana Tuwima. Dzięki temu dzieci nie tylko sprawdziły swe umiejętności czytania ze zrozumieniem, ale mogły też przypomnieć sobie wiele pięknych tekstów tego poety.  Rywalizację wygrały dzieci z klasy IIIa. Uczniowie z klas IIIb i IIIc zajęli drugie miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Konkurs podobał się uczestnikom, którzy mimo rywalizacji trudnych zadań, świetnie się bawili.