Search

„SMOK MĄDRAGON DAJE RADĘ”

 

„SMOK MĄDRAGON DAJE RADĘ”

to edukacyjny projekt profilaktyczny, realizowany w szkołach podstawowych obejmujący szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu – w domu, w szkole, na drodze i  podczas zabawy.

 

Uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej nr 3 przez cały rok szkolny realizują kolejne tematy dotyczące bezpieczeństwa, które w interesujący i zarazem zabawny sposób przekazują im wychowawcy.

Akcja została przygotowana w konwencji bajkowo-fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon, który wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi odkrywa pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, a dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W ramach projektu dzieci otrzymały książki edukacyjne, a po zrealizowaniu kolejnych zadań zdobywają wiele różnych umiejętności i wiadomości, za które przyznawane są certyfikaty, m.in. „Młodszy oficer Straży Pożarnej”, „Certyfikat orientacji przestrzennej i koordynacji ruchowej”, „Potwierdzenie wysokiego  poziomu odpowiedzialności i rozwagi”… Odbywają się również spotkania edukacyjne z przedstawicielami jednostek ratownictwa we współpracy z lokalnym środowiskiem.

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielem służb policyjnych, na którym uczniowie mogli po raz kolejny utrwalić swoje wiadomości z zakresu bezpiecznego poruszania się po ulicach i bezpiecznej zabawie. Uczniowie mieli okazję zadać pytania dotyczące pracy i ubioru policjanta, a także dowiedzieli się, jak należy zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, np. gdy obca osoba nas zaczepi. Uczniowie po spotkaniu otrzymali kolejny certyfikat: Specjalisty od bezpiecznego ruchu drogowego.