Search

„Trojanie” poznali historię miasta…

W sobotę 7 czerwca podczas Chodzieskich Targów Gospodarczych stoisko Urzędu Miejskiego w Chodzieży przyjęło postać osady średniowiecznej. W nawiązaniu do jubileuszu 580- lecia nadania praw miejskich Chodzieży powstała  scenografia, która stanowiła obozowisko rycerskie nawiązujące do osadnictwa wczesnośredniowiecznego. Inauguracja imprezy nastąpiła  poprzez odtworzenie nadania aktu lokacyjnego wraz z wręczeniem włodarzowi miasta kopii dokumentu na papierze czerpanym ze średniowieczną pieczęcią. W tej uroczystości wzięli udział również uczniowie klas drugich z naszej szkoły. Po powitaniu na scenie przez organizatora wszystkich gości „Trojanie” przebrani w średniowieczne stroje przeprowadzili gości oraz mieszkańców miasta do osady. 

Na uczniów czekało tego dnia mnóstwo atrakcji. Na terenie obozu zobaczyć można było pokazy inscenizujące średniowieczne życie, pokaz walk rycerskich, pokaz filcowania. Przygotowano szereg zabaw i konkursów z nagrodami, pokaz średniowiecznej mody w wykonaniu dzieci. Uczniowie bawili się również malując twarze oraz próbując swoich sił w pracach ręcznych czy wykopaliskach.

W średniowiecznej kuchni natomiast można było spróbować zupy jabłkowej, podpłomyków, potraw z rusztu oraz innych tradycyjnych potraw i napojów, a w tym wyśmienity, domowy kompot przygotowany przez samą panią dyrektor szkoły - Hannę Lohr. 

Uczniowie zachęceni przez  Burmistrz Miasta Chodzieży Jacka Gursza oraz wychowawców z pewnością mieli okazję tego dnia wczuć się w klimat panujący na naszym terenie przed sześcioma wiekami. „Trojanie” dumnie krocząc ulicami miasta śpiewali piosenki i okrzykami zapraszali mieszkańców do odwiedzenia targowych terenów. Dla uczniów była to też wyjątkowa okazja do poznania rzemiosła i lokalnego środowiska.