Search

Warto wiedzieć, warto umieć

Niebawem wakacje, a przed uczniami wiele przygód i zaskakujących sytuacji. Nigdy nie wiemy – kiedy przydadzą nam się wiedza i umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiemy jednak, że będąc wrażliwymi i pełnymi empatii osobami- zaopatrzonymi dodatkowo w wiedzę możemy śmiało i właściwie reagować, gdy wokół nas ktoś będzie potrzebował pomocy i to nie tylko w czasie wakacji. W związku z tym – w czwartkowe przedpołudnie zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia w formie zabawy numerów alarmowych, omówiliśmy kolejne kroki zachowania się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia układając z rozsypanki wyrazów zdania – mówiące o kolejnych krokach postępowania. Nie zabrakło też zakodowanych obrazów – związanych z pomocą medyczną. W dalszej części zajęć gościliśmy przedstawicieli Fundacji „Akceptacja” z Poznania – panie Annę, Marie Szymkowiak i Laurę Filipczak, które pogłębiły w fachowy i rzetelny sposób wiedzę uczniów – zaopatrując ich dodatkowo w umiejętności praktyczne. Wspaniale i rzeczowo przedstawiona tematyka w formie prelekcji i ćwiczeń z pewnością wpłyną na większą świadomość i co ważniejsze – dadzą poczucie bezpieczeństwa i opanowania w sytuacjach, gdy możemy stać się świadkami zagrożeń życia, gdyż wiemy juz, jak reagować. Wspólnie z naszymi gośćmi i dzięki zaprezentowanym pomocom – uczniowie przećwiczyli sposób wezwania pierwszej pomocy, rozpoznanie stanu zagrożenia życia, pierwszą pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, reagowanie w przypadku zakrztuszenia oraz użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Nie zabrakło też wielu informacji praktycznych o sprzęcie oraz prezentów, jakie otrzymała klasa wraz z wychowawcą po zajęciach w formie pomocy do wykorzystania podczas własnych działań pomocowych. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom i Fundacji „Akceptacja” za doskonale i obrazowo przeprowadzone zajęcia oraz upominki. Życzliwa atmosfera i tematyka spotkania sprawiła, ze uczniowie z wielką uwagą i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, co z pewnością podniosło wartość zdobytej wiedzy. Dziękujemy również mamie Kuby za pomoc w organizacji zajęć.

Małgorzata Jeśko- Doręgowska

Czytaj więcej: Warto wiedzieć, warto umieć

Jeden z dziewięciu

Pod takim tytułem dnia 5 czerwca 2018 odbył się konkurs matematyczny. O umówionej porze ośmioro uczniów klas 6 stawiła się w sali matematycznej by walczyć o miano tego jednego. W I etapie pytania adresowane są do wszystkich w trzech kolejkach. Po stracie 3 szans zawodnik odpada z gry. Najlepszym uczniem w tej części zadań okazał się Rafał Ścigała z klasy 6a odpowiadając bezbłędnie na wszystkie pytania. Do II etapu przeszli uczniowie: Rafał Ścigała z klasy 6a, Mikołaj Wasik z klasy 6b oraz Nataniel Bryniarski z klasy 6c. W tej części każdy na wstępie otrzymał 3 szanse, mógł zadać pytanie dla siebie lub przeciwnikowi. Drogą eliminacji tym JEDNYM Z DZIEWIĘCIU został Rafał Ścigała z klasy 6a. Gratuluję wszystkim uczestnikom ogromnej wiedzy.

Marlena Orzechowska.

Dwudniowa wycieczka uczniów Kółka Krajoznawczo-Turystycznego oraz klasy VII b do Warszawy.

Wczesnym rankiem 29 maja 2018 roku, dwudziestodziewięcioosobowa grupa uczniów z Kołka Krajoznawczo-Turystycznego i z klasy VII b z wychowawczynią p. Hanną Krakowiak, wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną przez p. Marlenę Malendowską. Program wycieczki był atrakcyjny i bardzo napięty. Nad całością czuwał pan przewodnik. Najpierw wszyscy zwiedzili Stadion PGE Narodowy, a następnie Muzeum Sportu i Turystyki. Potem cała wycieczka udała się do hotelu na zakwaterowanie i obiadokolację. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie Warszawy pieszo z przewodnikiem. Aby dotrzeć do śródmieścia, wszyscy po raz pierwszy mieli możliwość przejażdżki metrem. Najpierw grupa udała się do galerii Złote Tarasy, aby zakupić sobie pamiątki z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Po wyjściu z galerii oglądali z zewnątrz Pałac Kultury i Nauki. Następnie wszyscy przespacerowali ulicą Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem, oglądając pomnik Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza, na Placu im. Józefa Piłsudskiego widzieli m.in.: miejsce odprawiania mszy św. przez Jana Pawła II, Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Grób Nieznanego Żołnierza i zmianę warty, Teatr Wielki, Pomnik Józefa Piłsudskiego, Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki, kościół Św. Krzyża z sercem Chopina, hotel Bristol-miejsce odwiedzane przez Jana Kiepurę, Zamek Królewski, Pomnik Stefana Wyszyńskiego, trasę W-Z, miejsce, w którym rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Dalej grupa przeszła na Stary Rynek, a na nim mogli zobaczyć m. in.: Syrenkę, restaurację U Fukiera i U Bazyliszka, najmniejszą kamienicę w Warszawie, mury Starego Miasta, kamienice na Mariensztacie, pałac pod Blachą, Pałac Prezydencki, Barbakan. Późnym wieczorem był powrót metrem na nocleg. Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu i wykwaterowaniu, cała grupa udała się autokarem do Łazienek Królewskich. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno przyrody oraz Pałac Miedzieszyńskich, Pałac na Wodzie, Oranżerię i pomnik Chopina. Ostatnim punktem wycieczki była zabawa przez naukę w Centrum Nauki Kopernik. Przejeżdżając autokarem pan przewodnik zwrócił uwagę uczniów na Belweder, Siedzibę Rady Ministrów, Sejm, Senat, most Świętokrzyski z Syrenką i most Poniatowskiego. Wycieczka była bardzo ciekawa. Dzięki niej wielu uczniów mogło poszerzyć swoją wiedzę. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Były to miłe i zabawne chwile, które upamiętniono wieloma zdjęciami. Podczas drogi powrotnej, młodzież wykazała się dużą aktywnością wokalną. Wszyscy wrócili do Chodzieży zadowoleni i pełni wrażeń, ale trochę zmęczeni. Taki wyjazd był dla nich niepowtarzalną odskocznią od codziennych obowiązków szkolnych, a także sprzyjał integrowaniu się uczniów naszej szkoły.

Marlena Malendowska

Czytaj więcej: Dwudniowa wycieczka uczniów Kółka Krajoznawczo-Turystycznego oraz klasy VII b do Warszawy.

Zostań damą, bądź dżentelmenem

30 maja zakończyliśmy projekt: " Zostań damą, bądź dżentelmenem". Cykl lekcji, na których uczniowie klas piątych poznawali zasady savoir- vivre, podsumował turniej. Zawodnicy wykazali się wiedzą. Poziom tej wiedzy oceniała komisja w składzie: przewodnicząca- Barbara Pilarska oraz pani Bożena Michalska i pani Mirosława Stube. Po sześciu konkurencjach komisja przyznała kolejne miejsca: pierwsze -klasy: V a i V c, drugie-V b, trzecie- V d. Różnice w ilości punktów były minimalne, dlatego wszystkim uczestnikom należą się gratulacje. Najważniejsze jest to, żeby nasi uczniowie wiedzieli, że każda dziewczyna może być damą, a każdy chłopak może zostać dżentelmenem. Wytrwałości w dążeniu do tego celu życzą organizatorki: Barbara Pilarska i Elżbieta Krupa.

Dziękujemy wychowawcom za współpracę i przygotowanie zespołów.

Bugs Festival 2018- podsumowanie

Dnia 29.05 wspólnie z uczniami klas 2 i 3 wzięliśmy udział w wydarzeniu mającym na celu zaprezentowanie umiejętności językowych, wokalnych i teatralnych w naszej szkole. Myślę, że kolejny raz przekonaliście się jaką przyjemność daje zdolność posługiwania się językiem obcym! Chciałabym podziękować tym z Was, którzy zaangażowali się tego dnia, pogratulować postępów w nauce i dawania radości mi nauczaniem Was, i sobie, nauką! Bravo!!!

M.Muzolf

Czytaj więcej: Bugs Festival 2018- podsumowanie