Wiosna w poezji

21 marca zawitała do nas WIOSNA. Ten dzień jest jednak nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale również Światowym Dniem Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie” (Źródło: Wikipedia). Uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 3 nie pozostali obojętni tym cennym walorom i pierwszy dzień wiosny spędzili pod hasłem „Wiosna w poezji”. Zorganizowana przez wychowawców akcja łączyła oba święta i miała na celu zachęcenie uczniów do czytania poezji, poznawanie polskich poetów, a także posługiwania się pięknym językiem, a tym samym wzbogacaniem indywidualnych zasobów słownictwa. Trzecioklasiści tego dnia przyszli ubrani w kolorowe bluzki reprezentując w ten sposób budzącą się do życia przyrodę oraz radość z nadejścia nowej pory roku. Każdy miał też za zadanie narysować zakodowanego kwiatka – zwiastującego wiosnę, a jednocześnie będącego często tematem dla poetów. Każdy uczeń otrzymał wcześniej zadanie - poszukania w różnych źródłach wierszy polskich autorów dotyczących poetyckiego ujęcia tematu „wiosna”. Troje przedstawicieli z każdej klasy przedstawiło podczas akcji najpiękniej przeczytane w swoich klasach wiersze przenosząc z pewnością wszystkich dzisiaj w wiosenny nastrój. Piękne czytanie poprzedziła jednak gimnastyka języka, która jest bardzo przydatna w poprawie prawidłowej wymowie, o co warto dbać. Uczniowie wsłuchując się we wskazówki wychowawców – rozgrzali swoje buzie, bawiąc się przy tym wspólnie i integrując. Było również ćwiczenie na wiosenne obudzenie pracy mózgu – każda klasa na przygotowanym arkuszu z napisem „Wiosna w poezji” miała za zadanie napisać jak najwięcej zapamiętanych imion i nazwisk polskich poetów – czytanych kolejno przez wychowawców. Współpraca zespołów klasowych przyniosła dobre rezultaty. Mamy nadzieję, że zadanie to spowoduje większą orientację i wiedzę uczniów związaną z poezją i jej twórcami. Spotkanie zakończyło się wspólną piosenką „Wiosenny rock”, po radosnym wykonaniu której - śmiało możemy powiedzieć – nadeszła WIOSNA!

Małgorzata Jeśko-Doręgowska