Search

DZIEŃ AKCEPTACJI

21 marca - poza przypadającym na ten dzień powitaniem wiosny – obchodzimy Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki nazywany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Tego dnia bowiem zakładając niepasującą, kolorową skarpetkę solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Dawna. Chcemy przez to pokazać, że różni nas od nich tak niewiele – jeden, dodatkowy, niepasujący chromosom – tak, jak nasza niepasująca skarpetka. Święto, a zarazem kampania edukacyjna obchodzone jest corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005roku, od 2012r pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych i zrzesza coraz bardziej liczne grona – wśród którego jesteśmy i my – Szkoła Podstawowa nr 3 w Chodzieży, która właśnie dzisiaj – po raz kolejny nie zawiodła i odpowiadając na inicjatywę Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. Małgorzaty Jeśko – Doręgowskiej pokazała siłę swojej akceptacji i wsparcia. Wszyscy uczniowie przechadzali się dzisiaj w kolorowych, różnych skarpetkach, a podczas wyznaczonej przerwy przedstawiciele klas połączyli swoje siły i wspólnie utworzyli dwa, wielkie serca wielorakich, skarpetkowych barw. Zakładając 21 marca kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa - dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia - trisomią 21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się też imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Całej akcji przyświecała dzisiaj w szkole radosna, wiosenna atmosfera i co ważniejsze – świadoma postawa.

MJD