Search

Mowie nienawiści mówimy NIE!

W dniu 17 grudnia 2019 r. uczniowie klas siódmych i ósmych spotkali się z nadkomisarzem Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży, p. Elżbietą Żulewską. Tematem prelekcji był „Hejt, mowa nienawiści, cyberprzemoc”, a także bezpieczeństwo w stosowaniu materiałów pirotechnicznych”. Pani prelegent wyjaśniła, że hejt to często spotykane zjawisko, polegające na obrażaniu, znieważaniu innych w internecie. Wyrażany jest głownie poprzez tekst, ale również grafikę i filmy. Jest on obecny m.in. w komentarzach pod filmami, zdjęciami, postaciami, artykułami czy w grach promujących nienawiść. Specyficzną kategorią hejtu jest tzw. mowa nienawiści, która obraża osoby lub całe grupy ze względu na cechy przynajmniej częściowo od nich niezależne, takie jak rasa, pochodzenie, ale nie tylko. Powszechność hejtu  i mowy nienawiści w sieci niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla innych odbiorców, którzy oswajają się ze słowną przemocą w internecie. W kwestii obrażania w internecie ważną sprawą, jest rozważne reagowanie na to zjawisko. Reagować powinni zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu. Sprawcy często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu” , chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie - nudy. W poczucie złudnej anonimowości, jaką daje internet, i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie. Pani nadkomisarz podkreślała wielokrotnie, że takie zachowania niosą za sobą sankcje prawne. Uprzedziła, że sprawcę hejtu zawsze można odszukać i pociągnąć do odpowiedzialności. Pani Żulewska nawiązując do przeżywanego okresu przedświątecznego i noworocznego zwróciła uczniom uwagę na niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem materiałów pirotechnicznych. Podkreśliła, że takie materiały mogą być odpalane wyłącznie przez osoby dorosłe. 

Uczniu!

Nazywaj rzeczy po imieniu

W bezpośredniej reakcji na mowę nienawiści dobrze jest zrobić przynajmniej dwie rzeczy. Po pierwsze, jednoznacznie nazwać to, co się wydarzyło poprzez powiedzenie: „słowo, którego użyłeś jest obraźliwie”, „to przejaw uprzedzeń wobec konkretnych osób”, „to nienawistne określenie”. Po drugie, zaznaczyć swój sprzeciw: „zdecydowanie mi to nie pasuje”, „nie zgadzam się na używanie tego typu słów”. Można także podzielić się własnymi odczuciami, powiedzieć np. „bardzo mi przykro, że coś takiego miało miejsce w naszej szkole” oraz wprost wesprzeć osobę, która została zaatakowana, mówiąc: „w podobnych sytuacjach możesz zawsze do mnie się zwrócić”, „nie jesteś sama/sam”, „jesteś dobrą i mądrą osobą, nikt nie ma prawa tak do ciebie mówić”.

Nie obrażaj

To, o czym warto pamiętać w reagowaniu na nienawiść i uprzedzenia to, aby jednoznacznie wesprzeć osobę, która narażona jest na nienawiść, ale także zachować postawę szacunku wobec osoby, która użyła nienawistnego określenia – nie poniżać jej, ani nie obrażać.

Za swoje zachowanie, niezależnie z jakich pobudek, odpowiadasz tylko Ty sam. Pamiętaj o tym!

Barbara Pilarska