Search

Drodzy Uczniowie!

Drodzy Uczniowie!

Wiecie już bardzo dobrze, że kilkanaście następnych dni spędzimy w domu. Na pewno jest to wyzwanie nie tylko dla Was. Spędźmy ten czas bezpiecznie i efektywnie. Tyle ciekawych rzeczy można robić w domu. Może uda Wam się odkryć nowe zdolności, zainteresowania, hobby? Szczerze Was namawiam do ich poszukiwania. W tym szczególnym czasie wspieramy akcję „# zostańwdomu”. Pamiętajcie jednak by:

1.      Kiedy jesteś sam/sama w domu zachowaj szczególną roztropność i uważność!

·          zawsze zamykaj drzwi mieszkania.

·         nie otwieraj OBCEMU,

·         nie rozmawiaj i nie przekazuj informacji o bliskich,

·          z wielką ostrożnością używaj sprzętu domowego.

    Nie spędzaj zbyt dużo czasu z komputerem/Internetem. Nie graj w ulubioną grę dłużej niż jedną godzinę. Dłuższe przebywanie przed komputerem grozi pogorszeniem wzroku, zaburzeniami koncentracji i problemami ze snem. Co gorsze, częste korzystanie z komputera może prowadzić do uzależnienia.

3.      Gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:

·          Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

·         Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

·          Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci.

·          Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

·          Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktośWas obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

·         Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

·         Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

·          Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

·         Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji.

·         Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

Wierzę w Waszą mądrość i rozsądek. Powodzenia.

Pozdrawiam

Barbara Pilarska