Search

„Cyberprzemoc – zagrożenia cywilizacji”

"Lepszy internet zależy od Ciebie!"

Dzieci coraz wcześniej rozpoczynają przygodę z internetem. Sprzyja temu łatwość obsługi urządzeń dotykowych, takich jak tablet lub smartfon, a także niemal powszechny dostęp do sieci. Warto pamiętać, że zbyt wczesne i zbyt intensywne korzystanie z multimediów i internetu może negatywnie wpłynąć na ich rozwój. W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci korzystają z internetu – w sieci uczą się, bawią, poznają świat. Daje to im wiele wspaniałych możliwości nieznanych poprzednim pokoleniom.Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w internecie to wyzwanie dla każdego Rodzica. Aby podnieść swoją świadomość, a jednocześnie bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci- serdecznie polecam wszystkim RODZICOM – kurs internetowy „Bezpiecznie Tu i Tam”, który przygotowała Fundacja Orange z myślą o rodzicach, którzy chcą dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w internecie i nauczyć ich ostrożności online. Dzięki kursowi dowiecie się Państwo, jak stawiać czoło internetowym zagrożeniom i pomóc dzieciom w bezpiecznym odkrywaniu cyfrowego świata. Współczesne dzieci nie dzielą swoich aktywności na online i offline, bo oba te światy przenikają się w ich czynnościach. Na co dzień używają w komunikacji smartfony, komputery i tablety – korzystają z portali społecznościowych, przesyłania zdjęć, filmów, prowadzą rozmowy wideo. Popularnością cieszą się również komunikatory i czaty. Według badania TNS, dzieci najbardziej obawiają się ataku hakerów i wirusów (49 proc.). Boją się również różnych form cyberprzemocy rówieśniczej, np. podszywania się (38 proc), obrażania i wyzwisk (31 proc.). Kurs podzielony jest na 5 wyzwań (tematów), po zapoznaniu się z treścią można sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć 5 kolejnych certyfikatów. POLECAM. Bądźmy świadomi – chrońmy nasze dzieci.

 

KURS dla RODZICÓW 

FILM CYBERPRZEMOC (wyzwanie 4) 

Czym są portale społecznościowe i jak korzystają z nich dzieci? Portale społecznościowe to serwisy internetowe, za pośrednictwem których użytkownicy budują relacje, spotykają się online, komentują, tworzą swój wizerunek, dzielą się informacjami, konsultują, rozwijają pasje. Uniwersalną cechą wszystkich portali społecznościowych jest publikowanie treści w sposób dostępny dla innych internautów. Dlatego nieumiejętne korzystanie z możliwości, jakie oferują, może być źródłem zagrożeń dla dzieci, związanych np. z kontaktem ze szkodliwymi treściami lub niewłaściwymi osobami, bądź ujawnieniem prywatnych danych. Serwisy społecznościowe mają wiele pozytywnych stron – ułatwiają dostęp do ciekawych materiałów, bieżących informacji, pomagają rozwijać pasje w ramach kółek zainteresowań, można prezentować w nich swoją twórczość, a także utrzymywać relacje ze znajomymi. Jak wprowadzać dzieci w cyfrowy świat? Jeżeli jesteś rodzicem małego dziecka i pozwalasz mu bawić się smartfonem, tabletem lub innym urządzeniem, pamiętaj, że:

• dzieci do ukończenia drugiego roku życia w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń z ekranem,

• w przypadku przedszkolaków zaleca się, by łączny czas korzystania z takich urządzeń nie był dłuższy niż 30 minut dziennie, przy czym czas jednorazowej sesji nie powienien przekraczać 15 minut,

• dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinny bawić się multimediami nie dłużej niż godzinę dziennie,

• w sieci jest wiele materiałów nieodpowiednich dla dzieci.

Dlatego warto:

• ustalić z dzieckiem limit czasu spędzanego przed ekranem,

• zabezpieczyć urządzenie przed nieodpowiednimi dla dzieci treściami poprzez narzędzia

Jakie są główne zagrożenia i podstawowe zasady bezpieczeństwa online? Internet nieustannie rozwija się i zmienia, podobnie jak specyfika zagrożeń, na które dzieci mogą być narażone w sieci. Oto kilka podstawowych rodzajów internetowych zagrożeń, w kolejnych wyzwaniach kursu są podpowiedzi, jak sobie z nimi radzić.

1. Kontakt ze szkodliwymi treściami

W sieci znajduje się wiele treści, które nie są przeznaczone dla młodych internautów. Część z nich zalicza się do treści szkodliwych, czyli takich, które mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju dzieci. Dlatego ważne jest, aby opiekunowie zminimalizowali ryzyko kontaktu dzieci z treściami szkodliwymi. O tym, jak to zrobić, dowiesz się w Wyzwaniu nr 2, Szkodliwe treści.

2. Kontakty z nieznajomymi

Młodzi internauci korzystają z różnych narzędzi komunikacji w sieci, np.wisów społecznościowych, czatów, komunikatorów internetowych. Za ich pośrednictwem kontaktują się ze znajomymi i budują relacje. Wraz z rozwojem tych narzędzi pojawiły się nowe zagrożenia ze strony użytkowników internetu, związane np. z wyłudzaniem danych osobowych. Rolą rodziców jest uświadomienie dzieciom zagrożenia, ustalenie zasad bezpieczeństwa i reagowanie w sytuacji zagrożenia. Jak radzić sobie z tym wyzwaniem, dowiesz się w Wyzwaniu nr 3, Serwisy społecznościowe i ochrona prywatności.

3. Cyberprzemoc

Wraz z rozwojem serwisów społecznościowych, wzrosła liczba przypadków przemocy z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych i internetu. Jest to tzw. cyberprzemoc. Ważne jest, aby rodzice nauczyli dziecko, jak jej unikać oraz jak reagować na jej przejawy. Dowiesz się tego w Wyzwaniu nr 4, Relacje w sieci i cyberprzemoc.

4. Zagrożenia prywatności

Korzystanie z sieci wiąże się z pozostawianiem w niej, w sposób zamierzony lub nie, coraz większej liczby informacji o sobie – danych osobowych i prywatnych materiałów, np. zdjęć lub filmów. Rolą rodziców jest nauczenie dzieci, jak chronić swoją prywatność w sieci. Informacje na ten temat znajdziesz w Wyzwaniu nr 3, Serwisy społecznościowe i ochrona prywatności.

5. Nadużywanie internetu

Łatwy dostęp do internetu w połączeniu z bogatą ofertą aktywności online, a także atrakcyjną formą gier i aplikacji, sprawia, że dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu. W skrajnych przypadkach nadużywania internetu może dojść nawet do uzależnienia od sieci. Dlatego ważne jest, aby opiekunowie ustalili z dzieckiem zasady korzystania z sieci oraz reagowali, gdy podejrzewają, że mały internauta nadużywa internetu. Jak to zrobić, dowiesz się w Wyzwaniu nr 5, Zakupy online i nadużywanie internetu.

Serdecznie polecam i zachęcam do udziału w kursie.

Małgorzata Jeśko-Doręgowska – Zespół ds.Promocji szkoły i współpracy z mediami.

Źródło tekstu: Internet https://fundacja.orange.pl/kurs/