21 lutego Dzień Języka Ojczystego
- Szczegóły
- Kategoria: z życia szkoły 2020/21
- Opublikowano: środa, 24, luty 2021 19:32
- Artur Makowski
- Odsłony: 8
W tym roku szkolnym na lekcjach języka polskiego często przewija się hasło „Każdego dnia jest Dzień Języka Ojczystego” – tytuł innowacji . 22 lutego miał być wyjątkowym dniem świętowania wiedzy o języku polskim w formie rywalizacji o tytuł Mistrza Języka Polskiego. Niestety sytuacja zmusiła nas do przeniesienia obchodów do sieci. W formie on line uczniowie rozwiązywali testy, odpytywali siebie wzajemnie, grali z koło fortunny, redagowali hasła reklamujące dbałość o język- pomysłom nie było końca. Nagrodami były oczywiście oceny celujące i bardzo, ale również satysfakcja, że z tym jednym z najtrudniejszych języków świata można sobie tak dobrze radzić. Zdjęcia są próbką fotorelacji z zajęć a hasło klasy 4c „ W Dzień ( ale nie tylko) Języka Ojczystego, dbaj o nasz język Koleżanko, Kolego” przykładem pomysłowości najmłodszych uczestników obchodów tego dnia.
Dziękuję nauczycielom i uczniom za zaangażowanie – Joanna Winiecka
http://sp3chodziez.cal24.pl/index.php/z-zycia-szkoly/z-zycia-szkoly-202021#sigFreeIdc344eeca24
DZIEŃ Z EKONOMIĄ!!!
- Szczegóły
- Kategoria: z życia szkoły 2020/21
- Opublikowano: poniedziałek, 22, luty 2021 12:43
- Artur Makowski
- Odsłony: 10
W piątek 19.02.2021 mieliśmy okazję poszerzać nasze ekonomiczne horyzonty. W klasach czwartych w ramach lekcji wychowawczych zastanawialiśmy się nad tematyką oszczędzania oraz korzyści płynących z pewnego rodzaju samodyscypliny. Wspomnieliśmy przy tej okazji sławny eksperyment z piankami https://www.youtube.com/watch?v=y5DzAtMlgXc oraz płynące z niego wnioski. W klasach piątych rozmawialiśmy o podatkach. Powiedzieliśmy sobie pokrótce o różnego rodzaju zobowiązaniach finansowych, które obywatele mają wobec kraju oraz o realizowanych z tych środków usługach. Wprowadziliśmy też termin polityki fiskalnej, aby uzmysłowić sobie, że podatki są również pewnego rodzaju instrumentem, którym władza może wpływać na stan gospodarki. W klasach szóstych zastanawialiśmy się nad zjawiskiem biedy na świecie oraz jej przyczynami. Wspomnieliśmy o takich czynnikach jak konflikty zbrojne, klimat i dostęp do edukacji. Powiedzieliśmy sobie trochę na temat wysokiego przyrostu naturalnego na świecie i płynących z niego konsekwencji. Zapoznaliśmy się też z terminem gospodarki centralnie sterowanej, próbując zrozumieć, dlaczego się ona nie sprawdza. W klasach siódmych i ósmych pochyliliśmy się nad zjawiskiem inflacji. Mówiliśmy trochę o wartości pieniądza i o tym, od czego ona zależy. Staraliśmy się również zrozumieć, jak bardzo decyzje polityczne wpływają na sytuację gospodarczą kraju.
JD
http://sp3chodziez.cal24.pl/index.php/z-zycia-szkoly/z-zycia-szkoly-202021#sigFreeIdbeb777a8ee
Ślubowanie najmłodszych uczniów naszej szkoły!
- Szczegóły
- Kategoria: z życia szkoły 2020/21
- Opublikowano: poniedziałek, 22, luty 2021 12:25
- Artur Makowski
- Odsłony: 21
Tradycją naszej szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas pierwszych. Również w tym roku zaproponowano najmłodszym to uroczyste wydarzenie. Jednakże przebiegało ono inaczej niż dotychczas. Aby zachować właściwy dystans między osobami, spotkania odbyły się w salach lekcyjnych, a nie, jak to zawsze bywało w bibliotece. Przybierając postać Czerwonego Kapturka i Smoka Wawelskiego zaprezentowałyśmy dzieciom krótki i wesoły program artystyczny oraz pogadankę na temat poszanowania książek i zalet płynących z czytania. Po uroczystym pasowaniu i przyjęciu uczniów do braci czytelniczej, wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać i szanować książki. Na zakończenie spotkania, pierwszoklasiści otrzymali zakładkę z prośbami książki, pamiątkowy dyplom i słodką niespodziankę z koszyczka Czerwonego Kapturka. Uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze. Zarówno słuchaczom, jak i postaciom z bajek przyniosła dużo zadowolenia i satysfakcji.
KG, IK.
http://sp3chodziez.cal24.pl/index.php/z-zycia-szkoly/z-zycia-szkoly-202021#sigFreeIdf03cff61cd
KAŻDY JEST KREATYWNY I POSIADA PIERWIASTEK TWÓRCZY
- Szczegóły
- Kategoria: z życia szkoły 2020/21
- Opublikowano: czwartek, 18, luty 2021 14:12
- Artur Makowski
- Odsłony: 14
„Kreatywność budzi w nas muzyka - Muzogramowa przygoda dla nauczyciela i dla smyka!” to ogólnopolski projekt edukacyjny zorganizowany przez Muzykącik – muzyczny kącik inspiracji, który rozpoczął się w naszej szkole już we wrześniu na początku roku szkolnego 2020/2021r., a realizowany jest w klasach I- III na zajęciach rozwijających kreatywność. Na każdy miesiąc wyznaczony został jeden utwór muzyczny wyłącznie z muzyki klasycznej, który starannie został dobrany tak, by odpowiadać tematyce, która w danym miesiącu towarzyszy realizacji zajęć. Uczniowie realizują scenariusz zajęć z muzogramem przygotowanym na konkretny miesiąc – są to znaki graficzne odpowiednio uszeregowane, opracowane do danego utworu muzycznego i kreślone zgodnie z jego przebiegiem, co pozwala dosłownie widzieć przebieg dzieła muzycznego. Do tego uczniowie podejmują się różnych rodzajów aktywności muzycznych z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi dydaktycznych: orzechów, kasztanów, kubeczków, płatków kosmetycznych czy zwykłych kartek, a sami także są współtwórcami wielu działań muzycznych. Dzięki tak bliskiemu obcowaniu z muzyką mogą doświadczyć na sobie jej pozytywnego wpływu, jak muzyka kształtuje wrażliwość, poczucie rytmu, wspomaga pamięć i koncentrację, uczy współpracy i przede wszystkim poprzez zabawę uczniowie doświadczają samozadowolenia oraz samokształcenia. We wrześniu uczniowie pracowali z utworem Contradanza nr 3 L. van Beethovena, w październiku „Jesień” cz.3, fragment ze zbioru „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego, w listopadzie „Pizzicato” Leo Delibes’a, w grudniu „Taniec Cukrowej Wieszczki” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, a w styczniu z Polką „Tritsch – Tratsch” J. Straussa II. Przed nimi praca z utworem „Taniec niemiecki nr 6” L. van Beethovena. I już tylko zostaną cztery scenariusze muzycznej przygody do zrealizowania.
Małgorzata Jaroszyk
http://sp3chodziez.cal24.pl/index.php/z-zycia-szkoly/z-zycia-szkoly-202021#sigFreeId69eaf4ee9e
Serdeczność nie tylko w WALENTYNKI
- Szczegóły
- Kategoria: z życia szkoły 2020/21
- Opublikowano: wtorek, 16, luty 2021 15:12
- Artur Makowski
- Odsłony: 8
Za oknami nadal biały śnieg i mroźne powietrze, ale dzisiaj - z okazji WALENTYNEK nie zabrakło również ciepłych serc.
Była tematyczna gazetka, watentynkowa poczta wśród najmłodszych, którzy obdarowali się pięknymi kartkami i lizakami. Samorząd Szkolny zadbał i o skrzynkę na Walentynki, aby mniej odważni - mogli przesłać życzenia anonimowo, a które ozdobią "ściankę samorządu". Czym są WALENTYNKI? Odpowiedzi szukano i podczas zdalnej lekcji, na której można było podzielić się refleksjami dotyczącymi święta przypadającego 14 lutego oraz złożyć życzenia całej klasie. Spotkania były okazją do rozmów o szacunku do siebie i kulturze wypowiedzi. Mówiono także o ważności sprawiania sobie symbolicznych przyjemności, którymi są także dobre słowa, pochwały i komplementy, np. "Lubię z Wami spędzać czas", a które zbyt rzadko wypowiadamy. Mamy nadzieję, że takie lekcje nie będą tylko pamiątkową, czerwoną kartką, ale przede wszystkim świadomą serdecznością wobec innych.
MDJ
http://sp3chodziez.cal24.pl/index.php/z-zycia-szkoly/z-zycia-szkoly-202021#sigFreeId2830db13ea