Search

KAŻDY JEST KREATYWNY I POSIADA PIERWIASTEK TWÓRCZY

„Kreatywność budzi w nas muzyka - Muzogramowa przygoda dla nauczyciela i dla smyka!” to ogólnopolski projekt edukacyjny zorganizowany przez Muzykącik – muzyczny kącik inspiracji, który rozpoczął się w naszej szkole już we wrześniu na początku roku szkolnego 2020/2021r., a realizowany jest w klasach I- III na zajęciach rozwijających kreatywność. Na każdy miesiąc wyznaczony został jeden utwór muzyczny wyłącznie z muzyki klasycznej, który starannie został dobrany tak, by odpowiadać tematyce, która w danym miesiącu towarzyszy realizacji zajęć. Uczniowie realizują scenariusz zajęć z muzogramem przygotowanym na konkretny miesiąc – są to znaki graficzne odpowiednio uszeregowane, opracowane do danego utworu muzycznego i kreślone zgodnie z jego przebiegiem, co pozwala dosłownie widzieć przebieg dzieła muzycznego. Do tego uczniowie podejmują się różnych rodzajów aktywności muzycznych z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi dydaktycznych: orzechów, kasztanów, kubeczków, płatków kosmetycznych czy zwykłych kartek, a sami także są współtwórcami wielu działań muzycznych. Dzięki tak bliskiemu obcowaniu z muzyką mogą doświadczyć na sobie jej pozytywnego wpływu, jak muzyka kształtuje wrażliwość, poczucie rytmu, wspomaga pamięć i koncentrację, uczy współpracy i przede wszystkim poprzez zabawę uczniowie doświadczają samozadowolenia oraz samokształcenia. We wrześniu uczniowie pracowali z utworem Contradanza nr 3 L. van Beethovena, w październiku „Jesień” cz.3, fragment ze zbioru „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego, w listopadzie „Pizzicato” Leo Delibes’a, w grudniu „Taniec Cukrowej Wieszczki” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, a w styczniu z Polką „Tritsch – Tratsch” J. Straussa II. Przed nimi praca z utworem „Taniec niemiecki nr 6” L. van Beethovena. I już tylko zostaną cztery scenariusze muzycznej przygody do zrealizowania.

Małgorzata Jaroszyk